Via Ferrate na Kozari: Avantura i spasavanje u srcu prirode
Planinarenje na balkanskom područiju dobija više interesovanja zahvaljujući razvoju adrenalinskih atrakcija kao što su Via Ferrate. Ove specijalne staze, opremljene nogostupima, sidrima i sajlama, omogućavaju avanturistima da osjete uzbuđenje penjanja uz stijene, čak i ako nisu profesionalni penjači. U Bosni i Hercegovini, Via Ferrate polako osvajaju planine, a planina Kozara se ističe kao jedna od omiljenih destinacija za sve ljubitelje adrenalinskih sportova.
Na Kozari su postavljene novije Via Ferrate koje povezuju poznate toponime – Kozarački i Zečiji kamen. Ove staze nude spektakularne poglede i adrenalinsko iskustvo, ali sa sobom nose i određeni rizik. Iako su ferate sigurne zahvaljujući savremenoj opremi (sajle, nogostupi, ankeri), te ličnom zaštitnom setu (“ferata-set”), nezgode su uvijek moguće. Okliznuća, padovi i nesreće se nažalost dešavaju, pogotovo kako raste broj posjetilaca.
Upravo zato je od suštinske važnosti osigurati da reakcija u slučaju nesreće bude brza i efikasna. Ovdje na scenu stupaju obučeni timovi Gorske službe spašavanja (GSS), čiji je zadatak da evakuišu povrijeđene na najzahtjevnijim lokacijama. Kada je riječ o feratama, tehničko spasavanje postaje ključno jer teren na kojem se odvija zahtijeva vrhunsku obuku kao i stalnu praksu spasilaca.
GSS Banja Luka i trening na Kozari
Članovi stanice GSS Banja Luka već dugi niz godina aktivno treniraju na Kozari, pripremajući se za tehničke intervencije u Nacionalnom Parku. Posljednji trening uključio je simulaciju evakuacije penjača koji je doživio pad na Via Ferrati. Penjač je ostao visjeti zahvaljujući pravilnoj aktivaciji ferata-seta. Ova vježba izvedena je na prvoj ferati na lokalitetu “Bijeli kamen”, koji je manje posjećen, što je omogućilo sigurno i nesmetano izvođenje treninga.
Trening se sastojao od nekoliko ključnih elemenata:
Pristup povrijeđenom penjaču – spasioci moraju brzo i sigurno pristupiti unesrećenom, često je to na teško dostupnom terenu.
Izrada sidrišta i sistema za evakuaciju – pravilno postavljanje sidrišta i sistema za spuštanje i podizanje je od presudnog značaja za sigurno zbrinjavanje unesrećenog.
Podizanje i spuštanje penjača – ovaj dio zahtijeva fizičku izdržljivost i tehničku vještinu spasilaca čije razvijanje je i bilo jedno od glavnih ciljeva vježbe.
Zašto je ovakva obuka bitna?
Svaka nesreća na feratama podrazumijeva tehnički izazovno spasavanje. Priprema opreme, pažljivo planiranje i analiza svakog koraka ključni su faktori uspjeha. Međutim, ono što često pravi razliku je sposobnost improvizacije i prilagođavanja nepredviđenim situacijama. Planina je dinamična i nepredvidiva – uvjeti se mogu promijeniti iz sekunde u sekundu, i spasioci moraju biti spremni na sve.
Takođe, fizička priprema spasilaca je neophodna. Spasilačke akcije ovog tipa su intenzivne i zahtijevaju od pojedinca izvanrednu izdržljivost i snagu. Neophodno je da svaki član GSS-a bude u dobroj formi kako bi mogao izdržati sve izazove koje ovakve akcije donose.
Sigurnost i adrenalinski doživljaji idu ruku pod ruku
Za sve ljubitelje avanture, Via Ferrate na Kozari su savršena prilika da testiraju svoje granice. Ipak, sigurnost uvijek mora biti na prvom mjestu. Kvalitetna oprema, pridržavanje pravila i svijest o mogućim rizicima ključni su za uspješno savladavanje ovih adrenalinskih staza.
Gorska služba spašavanja Banja Luka kontinuirano radi na tome da spremno odgovori na izazove.
Za one koji žele doživjeti Kozaru na jedan potpuno drugačiji način, Via Ferrate su prava atrakcija. Ali uvijek trebate biti svjesni da priroda može biti nepredvidiva. Vaša sigurnost uvijek treba biti prioritet!