Tokom proteklog vikenda, od petka 20.10., do nedelje 22.10.2017., su izvedene obucne i trenazne aktivnosti stanice Gorske sluzbe spasavanja Banja Luka na planini Kozari, sa bazom u pl. domu Kotlovaca. Ovim domom upravlja planinarsko drustvo “Klekovaca” iz Prijedora, koje nam vec trecu godinu za redom pruza svoje gostoprimstvo na Kozari. U sklopu ovog radnog vikenda, izvedena je terenska i klasicna nastava u dijelu osnovnog kursa za spasioca u opstim planinskim uslovima, zavrsno polaganje iz kartografije i orijentacije, zavrsni ispit iz tehnika kretanja na uzetu i stanicna vjezba spasavanja.

Radne aktivnosti su se nizale od samog pocetka, odmah po dolasku u dom (petak, oko 20:00h), kada su uslijedila predavanja iz prvog dijela osnovnog kursa. Po zavrsenim predavanjima, izvrsene su pripreme za sutrasnje aktivnosti, spakovana oprema i napravljen raspored zaduzenja. Ostatak veceri smo proveli u druzenju sa domacinima planinarskog doma “Kotlovaca”, Tanjom i Draskom.

U subotu prije podne je izvrsena finalna proba sredstava radio-komunikacije pred stanicnu vjezbu planiranu za to vece. Nedavnom donacijom prenosnog 2,5kW agregata za struju (poklon firme “AS Home”), kompletirani su svi potrebni dijelovi za stavljanje u pogon mobilnog repetitora GSS Banja Luka. Na ovaj nacin smo sada u mogucnosti prosiriti svoje djelovanje na nepristupacnim terenima jer radio-komunikacija izmedu timova i baze ne predstavlja vise toliku poteskocu kao u pocecima razvoja ove stanice. Tokom ove pripreme, izvrsili smo provjeru rada, kvalitet veze i domet signala rucnih radio uredaja koje koristimo, na razlicitim dijelovima Kozare.
Paralelno sa ovim aktivnostima, polaznici Osnovnog kursa su imali terensku nastavu iz planinarskog dijela obuke, gdje su pokazivali prakticno usvojena znanja na prethodno odslusanim casovima nastave. Po povratku u bazu i kraceg predaha, uvjezbavana je izrada bivaka – prirucnog sklonista kakvo se inace moze sagraditi u slucajevima nuzde, te planiranog ili neplaniranog nocenja u planini. Tokom ovog radnog vikenda, kandidati osnovnog kursa su slusali predavanja iz planinarskog dijela obuke, konkretno o meteorologiji, planinarskoj etici i ponasanju, te boravku i nocenju u planinama. Ove teme se nastavljaju na prethodno odrzane (poput ishrane, kretanja ili opasnosti u planini) i zajedno cine prvi dio obuke za spasioca u opstim planinskim uslovima GSS Banja Luka. Logistika je ovog puta imala pune ruke posla jer je na aktivnostima ucestvovalo preko 30 ljudi, a zbog paralelno izvodenih aktivnosti, obroci su sluzeni u vise navrata.

Po rasporedu, stanicna vjezba spasavanja je pocela uvodnim predavanjem u 17:00h, a zvanicni brifing je poceo u 17:40h. Zadaci ove vjezbe su incident-komanda i komunikacija, a provedeni su kroz scenario spasavanja unserecenih planinara, po pozivu u pomoc. U vjezbi je ucestvovalo ukupno 30 clanova stanice GSS Banja Luka i dva clana PD “Klekovaca”, koji su za ovu priliku odigrali ulogu povrijedenih. Cilj vjezbe je utvrdivanje principa radio-komunikacija u akcijama spasavanja i podrska ovakvim akcijama pomocu mobilnog repetitora. Kompletna vjezba koje je trajala intenzivnih 6 sati je ispunila ocekivanja, ali i ukazala na dobre i lose strane radio-komunikacije u masovnim akcijama na nepristupacnim terenima. Ovakve i slicne vjezbe cemo koristiti i u buducnosti kako bi dostigli jos visi nivo organizacije i spremnosti da pruzimo pomoc kada ona bude potrebna. Nakon zavrsene vjezbe, odrzan je debrifing na kome su prikupljena sva zapazanja voda timova sa terena i iz baze, cime je stanicna vjezba zvanicno i zavrsila. Ostatak veceri je prosao u druzenju i odmoru, te pripremama za sutrasnja polaganja. 

Naredni radni dan (nedelja) pocinje u 06:00h kada slijede brifinzi za grupe koje polazu kartografiju/orijentaciju i tehnike kretanja na uzetu/alpinistiku. Obe grupe kandidata izlaze na teren u 07:00, jedni prema zadanim koordinatama prve kontrolne tacke a drugi na stijene penjalista “Zeciji kamen”, udaljenoj nekih 40min. hoda od doma. Tokom polaganja ispita iz kartografije/orijentacije, kandidati su u timovima od po dva covjeka savladavali terene Kozare izmedu postavljenih kontrolnih tacaka, pri tome oslanjajuci se na nauceno tokom prethodnih mjesec dana obuke. Kandidati vjezbu zavrsavaju dolaskom posljednjeg tima na zavrsnu kontrolnu tacku oko 17:10h, cime je ovo polaganje zavrseno. Ukupno provedeno vrijeme na polaganje iznosi 10 sati a prisustvovalo je 11 kandidata iz PK05.

Paralelno sa ovim polaganjem, na Zecijem kamenu se kandidati koji polazu tehnike kretanja na uzetu susrecu sa 40 metarskom stijenom na kojoj treba pokazati znanje i vjestine naucene tokom prethodnih mjesec i po dana obuke. Instruktori na vrhu i u podnozju stijene su ocjenjivali sve potrebne elemente ovih tehnika i po zavrsetku prakticnog dijela, dodatno propitivali kandidate o pojedinim segmentima. Polaganje zavrsava oko 14h, neposredno pred kisu koja se spremala od jutra i zamalo poremetila ovaj plan. Na polaganju je prisustvovalo 6 kandidata, od kojih je 5 uspjesno zavrsilo ispit, dok ce jedan kandidat izaci na dopunski termin kroz narednih 2 ili 3 sedmice.

Po povratku svih grupa u bazu, uslijedio je kasni rucak i odmor, nakon cega smo poceli sa pospremanjem i pakovanjem opreme, prostorija i pripremili sv eza povratak kuci. Radnim aktivnostima ovog vikenda je prisustvovalo ukupno 35 clanova stanice, kroz razne zadatke i segmente. Kompletna vjezba je protekla bez problema i po veoma prijatnom i suncanom jesenjem vremenu.

Zelimo se jos jednom zahvaliti svojim domacinima Tanji i Drasku, koji su proveli sa nama ovaj vikend, te Slavici i Darku, cija je pomoc u stanicnoj vjezbi bila od izuzetnog znacaja.